O WITAMINACH
Związki znane jako witaminy są niezbędne do życia człowieka. Są one uważane za mikroelementy, ponieważ organizm ludzki potrzebuje tylko niewielkich ich ilości w danym momencie. Klasa związków nazywanych witaminami to grupa związków organicznych.
Wszystkie rodzaje witamin można znaleźć w roślinach i u zwierząt. Niektóre rodzaje witamin pełnią także inne funkcje i rolę oprócz ich roli jako koenzymów. Niezbędna witamina E pełni rolę przeciwutleniacza w organizmie, a witamina D pełni rolę hormonu. Gdy są wchłaniane przez organizm, witaminy są asymilowane, stając się częścią komórek, częścią enzymów i hormonów, a także stając się częścią mięśni, krwi i kości. Długość pobytu witamin w organizmie jest różna dla różnych witamin. Niektóre są wykorzystywane przez długi czas, a niektóre gdy tylko zostaną zasymilowane. Istnieją dwie główne grupy witamin, pierwsze jako witaminy rozpuszczalne w wodzie – te witaminy mają krótki czas przebywania w organizmie ludzkim, druga grupa to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – ta klasa związków pozostaje przez dłuższy okres czasu w naszym ciele.
Związki, które są uważane za podobne do witamin, to: kwas para-aminobenzoesowy (PABA), związek choliny; kwasu liponowego ; związek inozytol; ubichinon lub koenzym Q10 , oparte na roślinach pigmenty zwane bioflawonoidami i związek zwany L-karnityną . Stwierdzono, że niektóre z tych związków wykazują aktywność witaminową u niektórych zwierząt innych niż ludzie.
Istnieje wiele sytuacji, w których dana osoba jest zagrożona cierpieniem z powodu niedoboru dowolnej witaminy, mimo że niektórzy nadal uważają , iż regularne spożywanie dobrze zbilansowanej diety w wystarczającym stopniu dostarcza wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, aby utrzymać dobry stan zdrowia. Istnieje wiele grup osób, które można uznać za podatne na niedobory określonych witamin, w tych grupach ryzyka są osoby, które:
- są na długoterminowych dietach niskokalorycznych ,
- wszyscy alkoholicy
- kobiety w ciąży również cierpią na jakąś formę niedoboru witamin,
- osoby starsze i starsze na ogół są bardziej narażone na niedobór witamin,
- pacjenci operacyjni i użytkownicy niektórych leków, a także
- surowi wegetarianie i weganie.
W ostatnim czasie pojawiający się trend na stosowanie witamin w dużych dawkach – jest to dawka dziesięciokrotnie większa niż zalecana dziennie – Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że przyjmowane są pod kontrolą fachowej opieki medycznej – niektóre klasy witamin są przyjmowane w takich ilościach z kilku powodów i przez określone grupy ludzi.
Takie dawki są zwykle przyjmowane w celu:
- ochrony przed skutkami przeziębienia ,
- aby pomóc sobie radzić z naprężeniami codziennego życia (stres),
- aby zwiększyć sprawność seksualną i libido .
- w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi u osób dotkniętych mocnym schorzeniem
- w leczeniu niektórych chorób skóry .
- zapobieganie napadom padaczkowym
- w leczeniu gruźlicy
- w leczeniu nowotworów.
Suplementacja witaminami jest wspierana przez dowody naukowe, które sugerują, że nawet najlepiej odżywione osoby na zróżnicowanej diecie mogą dużo zyskać na dłuższą metę, ponieważ takie suplementy optymalizują zdrowie i mają długotrwałe korzyści – przyjmowanie suplementów witaminowych w optymalnych dawkach to idealne rozwiązanie dla wszystkich ludzi. Niektóre witaminy działają również jako przeciwutleniacze prócz ich podstawowej roli w metabolizmie na poziomie komórkowym ; witaminy te mogą chronić wszystkie tkanki przed toksycznymi uszkodzeniami także na poziomie komórkowym.
Pamiętajcie !!!!
Dobrej, odżywczej i dobrze zbilansowanej diety nie można zastąpić jedynie suplementami witaminowymi. Chociaż są niezbędne dla życia, same witaminy nie dostarczają żadnej energii do organizmu. Witaminy są tylko jednym z podstawowych składników diety człowieka, a organizm potrzebuje wielu innych substancji poza witaminami, które zapewniają pełny i odpowiedni stan odżywienia, takie jak węglowodany , tłuszcze i inne lipidy , białka i minerały.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie
- kompleks witaminy B.
- witamina B1 (tiamina)
- witamina B2 (ryboflawina)
- witamina B3 (niacyna)
- witamina B5 (kwas pantotenowy)
- witamina B6 (pirydoksyna)
- witamina B8 (inozytol)
- witamina B9 (kwas foliowy / kwas foliowy)
- witamina B12 (kobalamina)
- witamina C (kwas askorbinowy)
- witamina H / B7 (biotyna)
- cholina
- PABA (kwas para-aminobenzoesowy)
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
- witamina A (retinol)
- witamina D (cholekalcyferol, ergokalcyferol )
- witamina E (tokoferol)
- witamina K
Pozdrawiam i życzę zdrowia