WITAMINA “D”
Witamina rozpuszczalna w tłuszczach.
UNIKALNA WŚRÓD WSZYSTKICH WITAMIN
Istnieją dwa powody, które sprawiają, że witamina D jest unikalna wśród wszystkich niezbędnych składników odżywczych znajdujących się w ludzkim ciele. Ta witamina jest syntetyzowana w ludzkim ciele, gdy ludzka skóra jest wystawiona na działanie wystarczającej ilości światła słonecznego. Witamina D jest również uważana za hormon, ze względu na udział w regulacji funkcjonowania określonych narządów i układów tkankowych na poziomie komórkowym.
Jedną z głównych funkcji witaminy D w organizmie człowieka jest zwiększenie szybkości wchłaniania z jelit niezbędnych minerałów: wapnia i fosforu. – dzięki temu poziom tych dwóch minerałów we krwi jest zawsze wystarczający do prawidłowego zwapnienia kości i chrząstki chrzęstnej. Hormonalna rola witaminy D polega na regulacji aktywności określonego enzymu nazywanego hydroksylazą. Ten enzym jest potrzebny do przekształcenia witaminy D w jej aktywną postać chemiczną.
UWAGA!!! Osoby z chorobami wątroby lub nerek są całkowicie pozbawiene bio-chemicznej aktywacji witaminy D.
Rola witaminy D w prawidłowej mineralizacji kości jest kolejną ważną funkcją wykonywaną przez witaminę na poziomie układu kostnego.
Główny skutek niedoboru staje się widoczny w nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołu tarczycy i przysadki mózgowej , uważa się bowiem, że witamina D odgrywa istotną rolę w regulowaniu struktury i funkcji tych narządów.
Stwierdzono, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest także wynikiem niskiego poziomu tej witaminy.
Niedobór witaminy D w organizmie jest powodem utraty wapnia z kościach. Ta utrata wapnia w wysokim tempie może wywołać u dorosłych stan zwany osteomalacją – zmiękczenie kości. To samo objawowe zaburzenie może dotknąć rosnące dzieci; u dzieci stan ten nazywa się krzywicą. Termin krzywica jest stosowany, gdy ten stan staje się widoczny u chorego dziecka. Istnieją inne objawy niedoboru witaminy D podczas kluczowego etapu rozwojowego; Jednym z rezultatów niedoboru witaminy D jest przerzedzenie i nierównomierny wzrost szkliwa zębów.
Wysokie poziomy ołowiu we krwi zostały również powiązane z niskim poziomem witaminy D i wapnia we krwi. Gdy spada poziom wapnia we krwi i tkankach, uważa się, że ciało mobilizuje ołów z kości i zaczyna osadzać go w tkankach miękkich; ta akumulacja ołowiu w tkankach jest szkodliwa, a nawet śmiertelna dla osoby. To jedna z przyczyn chorób nowotworowych.
Choć bardzo łatwo można go uniknąć, to niedobór witaminy D jest zaskakująco powszechny, niż można było się spodziewać.
CZYNNIKI NIEDOBORU WITAMINY D
Czynniki obejmujące niedobory witaminy D to:
- nieprawidłowe odżywianie,
- problem złego wchłaniania jelitowego
- wynik operacji żołądka
- niewystarczające wystawienie skóry na działanie światła słonecznego
- zażywanie leków zakłócających metabolizm witaminy D np. leki przeczyszczające, przeciwdrgawkowe, nasenne.
Światło słoneczne jest głównym czynnikiem powstawania witaminy D, dlatego witamina ta jest również nazywana witaminą słoneczną i powstaje w skórze. Synteza witaminy D zachodzi pod powierzchnią skóry, na skutek ekspozycji gołej ludzkiej skóry na światło ultrafioletowe – ze słońca padającego na skórę – ludzie w ten sposób otrzymują większość zapotrzebowania na witaminę D. Jednak, ta produkcja drastycznie spada w miesiącach jesienno -zimowych. Aby zachować odpowiedni poziom tej witaminy, musimy się suplementować.
DOBRE ŹRÓDŁA WITAMINY D
- niektóre gatunki ryb, w szczególności tłuste ryby, które zawierają duże ilości oleju większość ryb morskich, łososi, sardynek i śledzi.
- mięso – podroby
- żółtko jaj
- mleko produkowane latem od krów mlecznych.
D2 czy D3 ?
Główna suplementacja witaminy D występuje w dwóch postaciach:
- witamina D2 – występuje w roślinach i drożdżach – nazywana ergokalcyferol
- witamina D3. – występuje naturalnie w produktach zwierzęcych -zwana cholekalcyferol
NA NIEDOBORY WITAMINY D PODATNI SĄ…….
- Zatwardziali wegetarianie i weganie – ponieważ mogą unikać produktów wzbogaconych w witaminę D.
- osoby ciemnoskóre,
- osoby dotknięte zaburzeniami złego wchłaniania,(często przy niedoborze siarki)
- osoby z chorobą wątroby lub chorobą nerek,
- długotrwali alkoholicy.
DAWKOWANIE
Suplementacja witaminy D nie jest konieczna przez osoby, które są narażone :) na działanie promieni słonecznych. Synteza witaminy D zwiększa się, gdy światło słoneczne uderza w gołą skórę.
Jeśli podczas słonecznych promieni WITAMINA D jest przyjmowana DODATKOWO jako suplement, dawka uważana za bezpieczną wynosi około 400 jm na osobę dziennie. (dorosły)
Skutki uboczne i przestrogi
Suplementy witaminy D nie mogą być przyjmowane przez osoby dotknięte chorobami takimi jak sarkoidoza, szczególnie jeśli mają podwyższone stężenie wapnia we krwi, dotyczy to również wszystkich osób dotkniętych nadczynnością tarczycy. Bez kontroli lekarza nie radzę jej suplementować.
Przedawkowanie witaminy D może wywoływać problemy, takie jak:
- bóle głowy ,
- nagła utrata masy ciała
- rozwój kamieni nerkowych
- głuchota ,
- zwiększenie pragnienia,
- problemy ze wzrokiem i ślepota,
- zwiększenie częstości oddawania moczu,
- utrzymująca się biegunka
- nerwowa drażliwość
- brak przybrania na wadze u dzieci,
- a nawet śmierć.
Zwykle suplementacja stosowana przez większość ludzi wynosi około 400 jm witaminy dziennie – ta ilość jest uważana za bezpieczną ilość dla dorosłych, a jednocześnie inne badanie wykazało, że przyjmowanie 800 jm dziennie witaminy zapobiegało utracie kości o wiele skuteczniej.
Najważniejszą informacją, o której należy pamiętać:
Na całkowite dzienne dawki witaminy D składa się wszystko razem, czyli pokarmy, ekspozycja na światło słoneczne i suplementacja witaminą D.
Dlatego też, zanim sięgniecie po większe dawki witaminy D, zwróćcie uwagę na powyższe, a najlepiej zróbcie sobie test na poziom witaminy D. Badanie wykonywane z krwi, a jego koszt to około 40-80 zł.
Pozdrawiam serdecznie
Yvonne
Inne w tej kategori: