Właściwości zdrowotne papryki.
Papryka pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje w wielu odmianach, różniących się kształtem, kolorem, smakiem oraz ostrością. Wszystkie rodzaje papryki są zdrowe, niskokaloryczne i bogate w witaminy. Kolory tego warzywa odpowiadają jego dojrzałości: papryka czerwona jest najbardziej dojrzała i najsłodsza.
Korzyści zdrowotne
Papryka zawiera kapsaicynę , związek występujący w papryce, który wykazuje szereg korzyści zdrowotnych. Na przykład ma właściwości przeciwutleniające, może pomóc zmniejszyć ryzyko raka i chorób serca, poprawić odporność, a nawet złagodzić gazy.
Ponadto papryka może zapewnić inne korzyści zdrowotne, takie jak:
Ulga w bólu
Wykazano, że kapsaicyna ma działanie przeciwbólowe i jest stosowana terapeutycznie w leczeniu bólu. Niektóre miejscowe leki przeciwbólowe zawierają kapsaicynę jako składnik.
Zdrowa waga
Kapsaicyna w papryce może mieć właściwości przeciw otyłości i tłumienia apetytu. Badania wykazały, że poprawia metabolizm tłuszczów, a zwłaszcza utlenianie tłuszczu w jamie brzusznej. Kapsaicyna może również zmniejszać apetyt i spożycie kalorii, gdy jest stosowana jako część zdrowej diety.
Inne związki zawarte w papryce zwane ksantofilami również wykazują zdolność do redukcji tłuszczu w jamie brzusznej i BMI.
Ochrona przed promieniowaniem UV
Włączenie papryki do diety może pomóc chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca . W badaniu z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanym placebo, ksantofile z papryki w diecie hamowały uszkodzenia skóry wywołane promieniowaniem UV.
Profilaktyka raka
Kilka badań wskazuje na przeciwnowotworowe działanie kapsaicyny. Włączenie do diety papryki zawierającej kapsaicynę może zapewnić ochronę przed szeroką gamą nowotworów.
Odżywianie
Papryka jest bogata w wapń , potas i fosfor , które są ważne dla budowy mocnych zębów, kości i mięśni.
Papryka jest również dobrym źródłem:
- Folianu
- Witaminy A
- Choliny
- Niacyny
- Witaminy B-6
- Witaminy E
- Witaminy K
Najzdrowsza jest papryka surowa, ale duszona lub pieczona też zachowuje sporo składników odżywczych. Papryka w niewielkim stopniu ulega przemianom w procesie przetwarzania. Dlatego też starajcie się spożywać ją jak najczęściej w wersji surowej.
Pozdrawiam
Iwona