KONTROLA WAGI – TABELA – DRUK
Dziesięć lat temu, kiedy zaszłam w ciąże z drugą córką, okazało się, że zagrożona jestem cukrzycą ciążową. Niebezpieczna to dolegliwość dla dziecka. Walka ta dla mnie stała się w tym momencie najważniejsza. Nie brałam żadnych leków. Rozpoczęłam bitwę dietą. Na pewno zapytacie jaką? Otóż nic szczególnego. Jadłam to co chciałam, ale inaczej. Przede wszystkim kontrolowałam poziom cukru kilka razy dziennie. Odżywiałam się regularnie i o stałych porach. Czas na posiłek był o wyznaczonych godzinach, dokładnych każdego dnia. Dzień podzielony był na 5 posiłków o równych odstępach czasowych. Głównymi i obfitymi posiłkami były : śniadanie i obiad. Wszystkie inne to przekąski- te trochę większe niż małe czyli: II śniadanie, podwieczorek i kolacja.
Dzień zaczynał się zawsze o 7.00. I tu na czczo szklanka wody z cytryną, następnie ćwiczenia rozciągające, potem kąpiel i :
08.00 – Śniadanie
11.00 – II Śniadanie
14.00 – Obiad
17.00 – Podwieczorek
20.00 – Kolacja
Każda dieta musi zabezpieczać wszystkie potrzeby odżywcze organizmu oraz pozwolić na uzyskanie prawidłowego poziomu glikemii: powinna być właściwie zbilansowana pod względem kaloryczności, a także podaży białka, tłuszczy, węglowodanów oraz składników mineralnych i witamin.
PAMIĘTAJMY
Obróbka termiczna (gotowanie, pieczenie, duszenie, smażenie) zwiększa indeks glikemiczny produktów, co nie jest korzystne.Tłuszcze pochodzenia roślinnego, takie jak: olej rzepakowy, sojowy, lniany, oliwa z oliwek, słonecznikowy, z pestek winogron, są bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mogą stanowić dodatek do różnego rodzaju surówek, można z nich przygotować majonez.
Słodkości, takie jak ciasta, ciasteczka, cukierki, batony, cukier biały, są niewskazane w diecie, ponieważ są źródłem węglowodanów prostych. Z tej grupy produktów należy bezwzględnie zrezygnować. Zamiast tego można zjeść gorzką czekoladę w ilości 1–2 kostek, orzechy czy migdały. W formie napoju do posiłku mogą być spożywane herbaty owocowe, soki warzywne i owocowe bez dodatku cukru, jednak nie częściej niż raz na dobę w ilości 1 szklanki. Niesłodzona herbata oraz naturalna woda mineralna mogą być spożywane w nieograniczonych ilościach w ciągu dnia, niezależnie od posiłku. Zrezygnowałam z dodawania soli do przygotowywania potraw, z uwagi na to, że duża jej ilość jest zawarta w gotowych już produktach, takich jak pieczywo, wędliny, konserwy, kiszonki, sery żółte, różnego rodzaju przetwory. Można ją zastąpić innymi przyprawami ziołowymi.
W walce o zdrowie własnego dziecka stosowałam się do wszystkich zaleceń. Ciężko było przez pierwsze dwa tygodnia, z każdym dniem jednak coraz lepiej. Po miesiącu weszło w nawyk regularne spożywanie posiłków, w odpowiedniej jakości i ilości. Po 5 miesiącach schudłam 10 kg. Wagi dodało mi dziecko, czyli sama chudłam a dziecko rosło.
Po urodzeniu dziecka, spojrzałam się w lustrze i nie uwierzyłam. Wyglądałam lepiej niż przed ciążą. Większość kobiet tyje w ciąży a ja schudłam. Schudłam zdrowo a dziecko było w idealnym zdrowiu. No i co? Co się stało dalej? Poddałam się a tak naprawdę, zaczęłam znowu jeść nieregularnie. Wtedy kiedy byłam albo głodna albo kiedy sobie przypomniałam, że wypada coś zjeść. W gruncie rzeczy zamiast utrzymać wagę albo schudnąć bardziej, to tyłam w zastraszającym tempie. Więc głodówka jedna, druga i kolejne…..utarta wagi i ponownie efekt jojo. Już miałam tego serdecznie dosyć . Chciałam zrzucić wagę na stałe. Mąż wtedy przypomniał mi o diecie, którą stosowałam podczas ciąży. Postanowiłam podjąć kolejny krok w tym kierunku i mam nadzieję, że ostateczny, bo wiek już nie ten i czas ucieka. Zaczęłam więc kolejną regularną walkę. Przed rozpoczęciem tzw. terapii zapisałam stan “wyjściowy” tj wagę i wszystkie obwody. Od tego zaczynam. Kolejne pomiary raz na tydzień.
Pamiętajcie, że nie ważymy i nie mierzymy się codziennie, to jest bezsensowne i mało zauważalne. Niepotrzebne. Takie pomiary wystarczy wykonać raz w tygodniu, np. w każdą niedzielę o godzinie 20.00. Każdy następny poniedziałek będzie szczeblem do kolejnych małych lub większych sukcesów w walce z nadwagą.
Co prawda do lata zostało mało czasu, ale uwierzcie, zaczynając już dzisiaj , w zdrowy sposób możemy zrzuć około 5 kg do lipca. Zdrowa utrata wagi, to 1 kg na tydzień. Potem wystarczy już tylko tkwić w tym przyzwyczajeniu i nasza waga pozostanie stałą.
Niedawno zakończyłam walkę dietą warzywno-owocową dr Dąbrowskiej z wynikiem – 11 kg. Po jej zakończeniu musiałam to utrzymać i przeszłam na moją kochaną, sprawdzoną od lat dietę – nazwaną przeze mnie “FEEDING TIME”.
Jem prawie, powiadam prawie wszystko, ale w równych jak w zegarku szwajcarskim odstępach czasowych.
- Śniadanie (16,5 g węglowodanów)
Awokado zapiekane z tuńczykiem i pomidorem Awokado przekroić na pół, wyjąć pestkę. Wymieszać pół puszki tuńczyka w sosie własnym (50g) z pokrojoną połową pomidora i przyprawami. Włożyć nadzienie do wydrążonego awokado. Całość zapiekać przez 5 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st. C.
- Drugie śniadanie (30,9 g węglowodanów)
1 grejpfrut (260 g), 1 łyżka migdałów (15 g)
- Obiad (24,9 g węglowodanów)
Zupa węgierska gulaszowa 500ml + 1 łyżka oliwy z oliwek Zagotować wodę (0,5 1) do wrzenia, włożyć łyżką cedzakową 150 g chudego mięsa wołowego pokrojonego w kostkę, ziele angielskie, liść laurowy, sól. Gotować godzinę na średnim gazie, po godzinie dodać 1 marchewkę, obraną i pokrojoną 1/4 cebuli, pokrojoną w paski paprykę i 150g pieczarek. Można przyrumienić. Dołożyć paprykę w proszku (3 łyżeczki słodkiej i 1 łyżeczkę ostrej), parę razy zamieszać, dolać pół szklanki przecieru pomidorowego z wodą z zupy, potrzymać chwilę na ogniu. Następnie dodać do zupy i gotować razem nie więcej niż 1,5 godziny.
- Podwieczorek (23,4 g węglowodanów)
Kromka chleba razowego (40g) + 2 plastry wędliny drobiowej (20g) + pomidor suszony z oleju + sałata, ogórek
- Kolacja (16,3 g węglowodanów)
80 g grillowanej piersi kurczaka, 200 g (pół opakowania) warzyw na patelnię bez ziemniaków, 20 g (2 płaskie łyżki suchych ziaren do ugotowania) kaszy gryczanej.
Poniżej oddaję Wam do wydruku tabelę “kontroli wagi”
Pobierz “TABELA KONTROLI WAGI” KONTROLA-WAGI.jpg – Pobrano 4853 razy – 187,09 KB
Projekt przygotowany jest do druku w wysokiej rozdzielczości.
Do wydruku nadaje się najlepiej papier o gramaturze od 120 g
Można drukować na drukarce domowej atramentowej i laserowej.
Plik zapisany jest w formacie JPEG, format A5
Projekty i grafiki możecie używać na własny użytek oraz przekazywać dalej bliskim, przyjaciołom i znajomych w postaci linku do tego posta. NIE MOŻNA ICH SPRZEDAWAĆ ANI MODYFIKOWAĆ!
Kochane, życzę Wam sukcesu w wyznaczonym kilogramami celu.
Pozdrawiam serdecznie