Woda ryżowa remedium na piękne włosy
Co robimy z wodą po gotowaniu ryżu? Zapewne jak każdy ją wylewamy. Nie robiły tak w dawnych czasach Japonki, które mogły się pochwalić pięknymi, zdrowymi i lśniącymi włosami. Do dzisiaj woda ryżowa jest jednym z sekretów azjatyckiej pielęgnacji. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o tym sposobie na wzmocnienie włosów i poprawę ich wyglądu, czas to naprawić.
Woda ryżowa jest jednym z najtańszych kosmetyków, jakie można samemu zrobić. Tak naprawdę ponosimy tylko koszt zakupu kilograma ryżu, który wystarczy na kilka kuracji. Do tego wodę ryżową łatwo przygotować.
Działanie i efekty
Woda ryżowa to składnik – jak już wspomniałam – który Azjatki w swojej pielęgnacji stosują od wielu pokoleń. Jak to właściwie działa? Woda ryżowa jest bogatym źródłem protein, które odbudowują strukturę włosów, a także zawiera mnóstwo nawilżających i regenerujących pasma humektantów (skrobi ryżowej). W wodzie ryżowej znajduje się również mnóstwo witamin, w tym witamina E oraz witamina B, a także magnez, potas, cynk i żelazo.
A efekt? Sprężyste, miękkie, gładkie, sypkie, pełne blasku włosy już po pierwszym użyciu – świetnie sprawdzają się na wysokoporowatych, rozjaśnianych blond włosach. Przy regularnym stosowaniu woda ryżowa wpłynie genialnie również na porost włosów – skutecznie go przyspiesza.
Jak przygotować wodę ryżową do płukania włosów?
Woda ryżowa to płukanka, którą możecie przygotować na wiele sposób. Przedstawiam Wam dwa najpopularniejsze
Szybki przepis na wodę ryżową na włosy
Pół szklanki zwykłego ryżu przesyp do miski i dokładnie wypłucz, a następnie zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą. Odstaw płukankę na minimum 15 minut. Po tym czasie odcedź ryż zachowując wodę. Włosy umyj jak zawsze delikatnym szamponem, spłucz go a do ostatniego płukania użyj obficie mikstury z ryżu i pozwól jej pozostać na pasmach przez ok. 10 minut. Następnie spłucz zimną wodą i nałóż maskę lub odżywkę, a potem spłucz jak zawsze.
Fermentowana woda ryżowa
Pół szklanki zwykłego ryżu przesyp do miski i dokładnie wypłucz, a następnie przesyp do garnka i zalej 4 szklankami wody. Czystymi dłońmi pocieraj ryż tak długo, aż woda będzie biała jak mleko roślinne. Pozostaw jeszcze z 10 minut, odcedź wodę do osobnego garnka, dodaj skórki owocowe (pomarańcz lub grejpfrut), kilka pokrojonych kawałków korzenia imbiru. Gotuj przez ok.10 minut na małym ogniu. Całość ostudź, a następnie przelej do słoika i trzymaj w ciemnym miejscu około 6 tygodni, po tym czasie wodę przelej do osobnego szklanego pojemnika.
Aby przygotować płukankę do jednego mycia odlej ze słoika pół szklanki i rozcieńcz ją w dużej szklance wody. Sposób mycia pozostaje taki sam, jak w przypadku pierwszej metody. Możesz też przelać wodę do butelki z rozpylaczem i delikatnie spryskiwać na powierzchnię włosów. Fermentowaną wodę ryżową możesz przechowywać w lodówce.
Jak często stosować?
I tu nie napisze niczego odkrywczego, bo zasada “jak często” w przypadku wody ryżowej brzmi tak samo, jak w przypadku innych zabiegów kosmetycznych: tak często, jak Twoje włosy tego potrzebują. Największym wyznacznikiem jest jednak porowatość włosów – im wyższa, tym częściej możesz wykonywać taką płukankę, nawet do 2 razy w tygodniu. Jeśli Twoje włosy są niskoporowate wystarczy, że tego rodzaju płukankę zastosujesz raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.
Pozdrawiam i życzę zdrowych, pięknych włosów