WINA ITALII – TOSKANIA
Kochani, zaczynam nowy rozdział na swoim blogu. Będzie poświęcony winom. Na początek winom włoskim, no bo jak może być inaczej. Włochy to mój ukochany kraj. Dla mnie nie ma znaczenia jaki region Włoch jest naj…, gdyż każdy z nich ma swój urok, swoją miejscową kulturę , tradycję, obyczaje, swój smak i zapach Nie jestem podróżniczką z krwi i kości (na razie), ale chciałam Wam przybliżyć co, nie co z Włoch od strony kulinarnej.
Dlatego dzisiaj zaczynam cykl “alkoholowy” i wbrew wszelkim opiniom, bardzo zdrowy.
Czerwone wino ma naprawdę wiele zalet. Obejmują one całą gamę właściwości, począwszy od kontrolowania stopnia nadciśnienia tętniczego, aż do zapobiegania demencji.
Na szczęście czerwone wino jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie, a jego picie stanowi w wielu krajach nawet rodzaj uświęconej tradycji.
No dobra – Zaczynamy
Toskania
No tutaj to bym została na zawsze, mogę tu umierać, ale zanim to zrobię, to chcę popływać z delfinami w ich naturalnym środowisku. Nie wiem jak i kiedy to zrobię, ale podobno marzenia się spełniają, jeżeli tylko tego bardzo będziemy chcieli.
Toskania jest kolebką Chianti, światowej sławy wina, które obejmuje obszar ograniczony przez prawo w prowincji Arezzo, Florencja, Piza, Pistoia, Prato i Siena.
Kolor Rubinowa czerwień, z tendencją do granatu w okresie starzenia się.
Zapach: Winny, bogaty bukiet kwiatowy. Zawsze trzeba w nim znaleźć zapach fioletu :), charakterystyczny i specyficzny element wina Chianti Classico.
Smak: harmonijny, wytrawny, soczysty, lekko toniczny,
Minimalna zawartość alkoholu: 12 °
Cena różni się w zależności od jakości i roczników. Pasuje do smaków kuchni toskańskiej, ale można je łatwo połączyć z szeroką gamą innych potraw.
Grillowane, czerwone mięso doskonale komponuje się ze średnimi winami, zawierającymi garbniki, a bardziej wyszukane mięsa wymagają bardziej wykwintnych win. Dlatego też Chianti idealnie nadaje się do serwowania potraw z dziczyzny lub dojrzałych serów.
Używane odmiany winogron: Podstawowe odmiany, które przyczyniają się do powstawania wina Chianti to winnice: Sangiovese (minimum 75%), czarna Canaiolo (do 10%), Trebbiano Toscano i Malvasia del Chianti (do 10%),
Sangiovese jest winogronem bardzo wrażliwym na czynniki zewnętrzne – gleby, w której się rodzi a wino z nich jest rewelacyjne.
Idealna temperatura serwowania wynosi 16-18 stopni.Chianti Classico należy przechowywać z wielką starannością. Idealna jest piwnica, która nie jest wilgotna i ma stałą temperaturę. Trzymamy butelkę w pozycji leżącej i pamiętajmy, że jest to produkt, który kontynuuje powolną ewolucję, która doprowadzi do zdobycia dalszej super finezji. To wino doskonali się latami, z roku na rok jest bardziej wykwintne.
Nazwa “Chianti“, odnosząca się do wina, pojawia się po raz pierwszy w dokumentach notarialnych w 1404 r. , Ale od czasów starożytnych w tej dziedzinie uprawiano winorośl, jak twierdzi Etrusków. Wino produkowane na tych wzgórzach zdobyło wielki prestiż , że w 1716 roku skłoniło Wielkiego Księcia Toskanii Cosimo III do ochrony jego nazwy.
Symbolem Chianti Classico jest “Czarny kogut”. Legenda Czarnego Koguta pokazuje, że już na początku XIII wieku rywalizacja między dwiema republikami Florencji i Sieny była szczególnie intensywna. Spór wynikał z decyzji, które stanowiły granice między obiema republikami, a rozwiązanie zostało znalezione poprzez opracowanie rywalizacji szybkościowej pomiędzy dwoma rycerzami, który musiał opuścić Florencję, a drugą ze Sieny i którego punkt reprezentują limit dwóch terytoriów.
Wino Chianti powinno pić się w lampce w kształcie tulipana
Wydarzenia związane z tym winem:
- Drugi weekend września “Festiwal wina: przegląd Chianti Classico” , we współpracy z Konsorcjum historycznego znaku S. Casciano (dla informacji: Gmina San Casciano).
- Od maja do czerwca w różnych regionach Chianti odbywa się impreza “Cantine Aperte”, podczas której lokalni producenci wina zapraszają do odwiedzenia swoich piwnic.