Dieta SIRT
Już chyba nikomu nie trzeba przypominać, że dieta SIRT największe bum przeżywa dzięki spektakularnemu, nowemu wizerunkowi Adele.
Dieta SIRT została opracowana przez Aidana Gogginsa i Glena Mattena – naukowców z Uniwersytetu w Surrey w Anglii. W 2016 roku dietę tę opisali w książce “The SirtFood Diet”. Dieta SIRT łączy ograniczenie kaloryczne ze spożyciem specjalnych zielonych koktajli, które są bogate w aktywatory sirtuin.
Najważniejsze w diecie SIRT są produkty, które należy włączyć do codziennego jadłospisu, a nie te, które trzeba wyeliminować. Na pierwszym etapie powinniśmy wykluczyć jedynie produkty przetworzone i niezdrowe (np. fast food, instant) oraz te z białej mąki.
W porównaniu z innymi dietami, nie są to wielkie restrykcje, a na początku stosowania diety można schudnąć nawet trzy kilogramy tygodniowo! W pierwszych dwóch etapach dieta zakłada znaczne ograniczenie kalorii, ale trwa to tylko przez kilka dni.
Dieta SIRT składa się z kilku faz i etapów:
FAZA I:
- Etap I – najbardziej kontrowersyjny i restrykcyjny. Trwa 3 dni i zakłada spożycie 1000 kcal w ciągu dnia. W tym okresie jadłospis opiera się głownie na sokach i zupach. Jednak pojawia się jeden posiłek w stałej, standardowej formie.
- Etap 2 – rozpoczyna się 4 dnia i trwa do 7 doby stosowania diety. Kaloryczność codziennej diety zwiększa się do 1500 kcal. Jadłospis bazuje na 2 posiłkach w formie stałej i 2 w formie płynnej.
FAZA II:
- Etap 1 – trwa między 8 a 14 dniem stosowania diety. Nie narzuca określonej kaloryczności diety, choć dla uzyskania lepszych efektów zaleca się stosowanie jej w kaloryce 1500 kcal-1800 kcal. Zakłada ona spożycie 3 głównych posiłków w formie stałej i jednego koktajlu w ciągu dnia. Większa ilość spożywanej żywności będzie warunkowała przyjmowanie większej ilości kalorii, co ma na celu uniknięcie niepożądanego efektu jo-jo.
- Etap 2 – ostatni etap, rozpoczynający się 15 dnia stosowania diety SIRT to właściwie wprowadzenie zasad racjonalnego żywienia jako stałego elementu trybu życia. Nie narzuca się ograniczeń dotyczących kaloryczności diety. Należy pić jeden koktajl dziennie i nie można rezygnować z produktów bogatych w sirtuiny.
I tu docieramy do sedna – czym są więc te cudotwórcze sirtuiny, jak działają i w jakich składnikach diety możnemy je znaleźć?
Sirtuiny – prozdrowotne białka
Badania pokazują, iż restrykcje kaloryczne aktywują działanie sirtuin, wspierając tym samym ich funkcjonowanie. Sirtuiny spowalniają komórkowe procesy starzenia się komórek, pozytywnie wpływają na metabolizm, przyspieszają spalanie tłuszczu czy regulują gospodarkę węglowodanową organizmu. Ich aktywacja może być pomocna w leczeniu chorób tj. cukrzyca typu 2, otyłość czy choroba Alzheimera. Jednak mechanizmy ich działania w organizmie człowieka wymagają jeszcze wielu przeprowadzonych badań.
Opinia
Ze względu na liczbę posiłków w ciągu dnia i ich niską kaloryczność (szczególnie w pierwszym etapie diety) taki spadek masy ciała, jaki obiecują twórcy diety SIRT, jest jak najbardziej możliwy.
Jednak dieta ta nie jest przeznaczona dla każdego. Taka niska podaż energii zmusza nasz organizm do korzystania z nagromadzonych już zapasów, ale nie ma wystarczających badań na ludziach, aby potwierdzić wpływ sirtuin na masę ciała
Zrzucenie trzech kilogramów w ciągu tygodnia to przede wszystkim efekt ograniczenia kaloryczności posiłków, a dobre samopoczucie i lepszy wygląd w dłuższej perspektywie są zasługą posiłków bogatych w witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze.
Spożywanie ubogokalorycznych posiłków, nawet tylko przez 1–2 tygodnie, wywołuje uczucie głodu, drażliwość, zmęczenie i – mimo zapewnień autorów diety SIRT – też zanik masy mięśniowej (przy źle dobranych proporcjach makroskładników diety). To nie są dobre efekty i nikt nie jest w stanie na tak ubogiej energetycznie diecie długo funkcjonować. Autorzy diety SIRT chyba potraktowali pierwszy etap niemalże głodówki jako detoks organizmu, aby przygotować go do prawidłowego funkcjonowania w kolejnych etapach diety SIRT.
Zaznaczyć tu muszę, że takie odchudzanie nasila napady tzw. “wilczego głody”, a co w efekcie doprowadzić może ale nie musi do efektu jojo. Jednak należy brać to pod rozwagę.
Dlatego też drastycznym cięciom energetycznym mówię – nie!
Ale… pozostałe założenia diety SIRT są jak najbardziej polecane.
Co właściwie jeść na diecie SIRT?
Same zdrowe i kolorowe!. Na talerzu lub w szklance powinni zatem znaleźć się:
- zielone warzywa – jarmuż, rukola, seler naciowy czy natka pietruszki – doskonałe źródło beta-karotenu, kwasu foliowego czy żelaza;
- owoce – truskawki, owoce jagodowe, mające działanie przeciwzapalne i poprawiające wrażliwość na insulinę;
- gryka, soja;
- czerwona cebula, cykoria, kapary;
- oliwa extra virgin, orzechy włoskie, które są niezbędne w diecie SIRT. Jest to bogactwo zdrowych kwasów omega 3, które zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych;
- przyprawy – papryczka chilli i kurkuma;
- napoje – zielona herbata, kawa, kakao i … czerwone wino, które jest szczególnie bogate w reserwatrol – substancję przeciwutleniającą, która działa ochronnie na układ krążenia. Ale co za dużo to niezdrowo, dlatego niewielki kieliszek czerwonego wina dziennie w zupełności wystarczy, aby zadbać m.in. o nasze serce
Dla zainteresowanych polecam książkę autorów tejże diety.
Pozdrawiam serdecznie
Iwona