PORZĄDEK W OGRODZIE MUSI BYĆ.
Praca w ogrodzie to hobby wielu amatorów ogrodnictwa. Każdy kto posiada ogród musi zatroszczyć się o jego pielęgnację i wygląd. Porządek w ogrodzie nie powinien ograniczać się tylko do przystrzyżonego trawnika czy zagrabionych liści. Podczas prac w ogrodzie niezbędne jest posiadanie narzędzi ogrodniczych – nie sposób przecież skosić trawnik bez kosiarki, przystrzyc krzewów bez nożyc. Aby oto zadbać potrzebne są różnego rodzaju narzędzia, które powinny być przechowywane w odpowiednim, dedykowanym do tego miejscu. Wybierając taką przestrzeń należy zwrócić uwagę nie tylko na wygodę i szybki dostęp, ale także na to, aby roboczy zakątek estetycznie komponował się z ogrodową przestrzenią. Podpowiadamy, w jaki sposób zapanować nad chaosem i uporządkować narzędzia tak, aby ogród wyglądał pięknie.
Miejsce na narzędzia w ogrodzie – domek narzędziowy.
Kiedy domowe pomieszczenie gospodarcze lub garaż są niewielkie i nie mieści się w nim sprzęt ogrodniczy, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie osobnego pomieszczenia. Domki narzędziowe to idealny sposób na estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie.
Domek narzędziowy możesz wykonać samodzielnie lub kupić gotowy do samodzielnego montażu w sklepie. Jeśli podejmiesz decyzję o samodzielnym wykonaniu domku, pamiętaj, że jeśli jego powierzchnia przekracza 25 m2, musisz wystąpić o pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłoszenie w lokalnym urzędzie lub starostwie 10 dni przed rozpoczęciem budowy. Gdy konstrukcja domku nie jest związana z gruntem, nie trzeba płacić za niego podatku.
Na rynku dostępna jest szeroka paleta domków narzędziowych do samodzielnego montażu. Możesz je nabyć we wszystkich marketach budowalnych, centrach ogrodniczych a także wysyłkowo w wielu sklepach internetowych. Ich różnorodność jest na tyle duża, że możesz wybierać w kształtach, rozmiarach, kolorach, ale przede wszystkim w rodzajach materiałów z jakich są zrobione. Do wyboru są domki z drewna, metalu czy z tworzywa. Decydując się na konstrukcję z drewna należy pamiętać, o jej zaimpregnowaniu, aby posłużyła na wiele lat.
Metalowe konstrukcje należą do najmniej popularnych ze względu na to, że są one narażone na kondensację (skraplanie się wody), szczególnie w okresach jesiennych i wiosennych, co może uszkodzić przechowywane w nich narzędzia mechaniczne.
Bardzo popularne, a zarazem łatwe w montażu są domki narzędziowe wykonane z tworzywa (polipropylenu). Są one solidne i zaprojektowane z myślą o racjonalnym i wygodnym przechowywaniu sprzętu ogrodniczego. Nie wymagają konserwacji, co gwarantuje ogrodnikom oszczędność czasu oraz pieniędzy na drogie farby do konserwacji i ochrony drewna. Na rynku dostępny jest domek narzędziowy Oakland firmy Keter w kilku rozmiarach, który można dopasować do wielkości ogrodu. Jego wielką zaletą jest posiadanie podłoża, które uchroni wszystkie przechowywane w nim narzędzia, a dodatkowo zapewni ich czystość. Cechą wyróżniającą jest możliwość pomalowania ścian na dowolny kolor.
Pamiętaj, że wybierając domek narzędziowy, przede wszystkim zdecyduj się na model odporny na wilgoć, która nie służy narzędziom. Ważne też, aby domek był zamykany na zamek, co zabezpieczy akcesoria ogrodowe przed kradzieżą lub dostępem dzieci.
Garaż – jak go urządzić, aby był funkcjonalny?
Jeśli dysponujesz dużym garażem, może się on stać nie tylko miejscem postojowym dla auta, ale także wygodnym schowkiem na akcesoria ogrodnicze. To, gdzie znajdzie się miejsce na składowanie rzeczy w garażu zależy od jego wielkości. Jeśli chcesz, aby narzędzia, którymi dysponujesz, były w zasięgu wzroku i łatwo można było do nich dotrzeć, możesz zdecydować się na zabudowy szynowe. (elementy mocuje się na przykręconych do ściany szynach) lub na panelowe (na ścianach mocuje się poziome panele, a na nich wiesza półki, kosze i haki).
Jeśli jednak nie lubisz umieszczania narzędzi na widoku, zakup gotowe szafy ogrodowo – garażowe. Szafa Optima Outdoor Tall, to przemyślana i solidna konstrukcja. Szafa wyposażona jest w cztery regulowane półki, które ułatwią porządkowanie akcesoriów ogrodowych., posiada także możliwość zamknięcia na kłódkę.
Skrzynie i ławki.
Na przydomowym tarasie, czy przy basenie sprawdzą się praktyczne skrzynie i ławki wykonane z tworzywa. Mogą być one przy okazji niezwykle użyteczne, ponieważ można w nich przechować poduszki zabawki dziecięce czy drobne akcesoria ogrodowe. Niektóre z nich, np. sekator, nożyce, grabki czy rękawice, warto mieć zawsze pod ręką. Dzięki skrzyni ustawionej na tarasie, drobne prace jak przycinanie kwiatów, staną się jeszcze wygodniejsze. Warto wybrać takie skrzynie, które można dodatkowo wykorzystać jako siedzisko
Kosze na śmieci
Śmietnik to przykra konieczność, która jest jednym z elementów architektury ogrodu. Jeśli chcesz, aby wyglądał on pięknie, warto zadbać o przestrzeń, w której schowasz kosze na śmieci. Już na etapie projektowania ogrodu należy wybrać miejsce dla śmietnika, tak aby nie stał się on przypadkowym, nie pasującym elementem otoczenia. Z reguły na małych działkach śmietniki postawione są przy furtce. Kiedy dysponujesz większą działką, możesz zdecydować się na budowę pomieszczenia, w którym umieszczone zostaną pojemniki na śmieci. Takie pomieszczenie możesz wykonać z materiałów, z jakich zbudowany został dom lub możesz rozważyć kupno obudowy na kosz na śmieci. Na rynku dostępne są również różne szafki ogrodowe (Keter Store It Out ARC), w których można ukryć kosze na śmieci. Takie rozwiązanie pozwoli cieszyć się uporządkowaną przestrzenią w ogrodzie. Szafki te wykonane są z polipropylenu, które odporne jest na działanie warunków atmosferycznych takich jak woda czy promienie UV.
Pamiętaj!
Kiedy wszystko jest na swoim miejscu, praca i wypoczynek w ogrodzie stają się przyjemniejsze!
Produkty można nabyć na stronie www.curver.pl oraz www.keter.pl
Wpis zrealizowany we współpracy z marką ©Keter i © Curver oraz z firmą Heima
Pozdrawiam
Podobne: