10 najbardziej inspirujących trendów w grafice w roku 2019
Design pomaga nam zrozumieć nasz świat, a trendy stawiają nas w czasie.
Jaki jest trend w zakresie projektowania w 2019 roku? Tak jak w każdej innej części życia, wydajemy się być w opozycji do siebie: w tym roku chodzi o sprzeczności. Trendy projektowe ze sprzecznych epok i przeciwległych krańców spektrum wizualnego walczyć będą o uwagę.
Niezależnie od tego, czy jesteś projektantem czy też pracujesz z nim, musisz być na bieżąco z najnowszymi trendami w dziedzinie projektowania graficznego. Bez względu na medium, Twoje prace winny ewoluować, zmieniać się, być świeże i rezonować z klientami. Zapoznaj się z najlepszymi ofertami na ten nadchodzący rok i zacznij wyobrażać sobie, w jaki sposób trendy te mogą pomóc w informowaniu o Twoim stylu
10 trendów w grafice, które będą ważne w 2019 r.
.
- Projektowanie w 3D i odpowiednia typografia
- Asymetryczne układy
- Styl Art Deco
- Style Modern
- Ewolucja duotonów i gradientów
- Ciepłe i nastrojowe kolory zdjęć
- Lekkie i delikatne, rozbielone ilustracje
- Rok szeryfów
- Otwarte kompozycje
- Projekty izometryczne
1. Projektowanie 3D i typografia
Trójwymiarowe prace wydają się być teraz wszędzie: Typografia 3D szczególnie wydaje się być gotowa na pop. Najlepsze jest to, że nie ma żadnego szczególnego typu, który najlepiej pasuje do tego trendu: odważny, chudy, bezszeryfowy, skrypt, dowolna czcionka może być renderowana w 3D.
Oszałamiające ilustracje z papieru autorstwa Eiko Ojali, wydają się być stworzone z elementów bezpośrednio ze świata przyrody. W obu kierunkach efekt jest oszałamiający – kompozycje dosłownie przeskakują z ekranu i uniemożliwiają odwrócenie wzroku. Tak więc rok 2019 będzie obfitował w typografię i obrazy 3D, sprawiające wrażenie żyjących, dynamicznych.
2. Układy asymetryczne
Zaczynamy dostrzegać początki odejścia od sztywnych projektów opartych na siatce, które były standardem od kilku lat. Dominacja Squarespace i Canva oraz innych witryn opartych na szablonach zapewniło początkującym piękne strony internetowe i produkty graficzne, nawet jeśli nie mieli pojęcia, czym jest siatka. Teraz projektanci szukają produktów, które będą bardziej dopasowane i żywe.
Ponieważ te układy są wolne od sztywnej i przewidywalnej siatki, dostarczają więcej energii kinetycznej i ruchu. Asymetryczny układ, czy to na kompozycji, w aplikacji czy na stronie, wymagać będzie uwagi. Użytkownik odczuwać ma wrodzoną ciekawość, tworząc wrażenie zainteresowania i podziwu podczas przewijania lub przeglądania projektu.
3. Art Deco
“Nowoczesna” epoka projektowania wywodzi swoją nazwę od artystycznego ruchu modernizmu, który rozpoczął się po I wojnie światowej i trwał przez prawie pół wieku. Istnieją dwa główne style z tego okresu, które obecnie przeżywają całkowity renesans:
- projekty w stylu Art Deco z lat dwudziestych XX wieku
- opływowe formy organiczne z okresu międzywojennego w latach 50. i 60. XX wieku.
Projekty inspirowane stylem Art Deco mają wybuchnąć w 2019 roku. Obserwuję trend, który pojawia się szczególnie w pracach nad logo. Wykorzystywana będzie złożona linia i intensywne symetrie, bardzo specyficzne dla tej epoki. Łączyć się będą z ostrymi metalikami. Dostrzegamy ten wpływ również w typografii, ponieważ sans-szeryfy stają się węższe.
4. Style MODERN
Po okresie Art-Deco – projektanci zdecydowali, że funkcja powinna dyktować formę, rezygnując z jaskrawych projektów i obejmując rozebrane i organiczne czyste linie.
Wpływy od połowy stulecia w ciagu ostatnich kilku lat są widoczne w dziedzinach takich jak projektowanie wnętrz i moda.
Jest to szczególnie widoczne w stylach ilustracji, które nawiązują do kultowych ilustracji reklamowych z okresu powojennego. Widzimy wiele marek startujących ze wspaniałymi stronami internetowymi, pełnymi tych wpływowych ilustracji z połowy stulecia, często renderowanych w wyraźnie nowoczesnym stylu i zachowujących. W 2019 roku spodziewamy się, że będą one nadal dominować w Internecie i w druku.
5. Kontynuacja ewolucji duotonów i gradientów
Gradienty – “przejścia barwne”, jak są obecnie nazywane – są dobrze rozpoznawanym trendem od kilku lat. Ostatnio zdecydowanie zaczęli intensywnie pełzać do projektowania logo. Proste jednobarwne logo to za mało; coraz więcej pojawia się z pewnym gradientem. Niektóre z nich są oczekiwanymi kombinacjami (niebieski / fioletowy, czerwony / pomarańczowy), ale inne używają bardziej “hukliwych”. – agresywnych, intensywnych.
W ciągu ostatniego roku lub dwóch było dużo hałasu o “powrocie duotone”. Tak więc gradienty i duotone uczynią rok 2019 swoim rokiem.
6. Ciepłe i nastrojowe palety kolorów na zdjęciach
Rozpowszechnienie nasyconych i odważnych duotonów doprowadziło do powstania nastrojowych, historycznych tonów. Jeszcze kilka lat temu projektanci kazali unikać stonowanych kolorów. Rok 2019 będzie jednak rokiem kolorów dnia. Czyli wyraźnych, nasyconych, ciepłych. Powrót do miękkich fotografii lat 70-tych. Neony odchodzą do lamusa.
7. Lekkie i delikatne, rozbielone ilustracje
Po latach odważnych, grubych linii na ilustracjach nastąpił wzrost w bardziej delikatnej, eleganckiej formie Pod silnym wpływem elementów botanicznych i naturalnych ten trend jest bardziej kobiecy i przemawia do bardziej niewinnej i dziecięcej części odbiorców. Widzimy, jak zajmuje “przednie siedzenie”, szczególnie w projektowaniu opakowań, gdzie skomplikowane projekty są pięknie prezentowane na tle teksturowanego papieru. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, takich jak folia i wytłoczenia, te wzory zachowują równowagę pomiędzy maksymalizmem i prostotą.
8. Rok szeryfów
Podczas gdy ilustracje stają się coraz jaśniejsze, czcionki się wzmacniają – szczególnie jeśli chodzi o szeryfy. Podczas gdy sans-szeryfy nigdzie się nie wybierają – szczególnie w wersji cyfrowej – 2019 będzie rokiem szeryfów. Miniony rok dał nam wspaniałe, pulchne, które wydają się być wyciągnięte z czasów odlewu metalu. Podczas gdy sans-szeryfy i ręcznie rysowane czcionki będą nadal bardzo widoczne, jest to rok, w którym zakres i różnorodność czcionek serif będzie eksplodować.
Po latach dominacji czysty sans serif jest teraz postrzegany jako “bezduszny” i “bez charakteru”, a szeryfy to okulary w rogowych oprawkach – postrzegane jako dziwaczne, urocze, inteligentne i pełne osobowości.
9. Otwarte kompozycje
Pamiętacie stare powiedzenie o pozostawieniu czegoś w wyobraźni? Po latach pudełek i ramek, w których elementy są ściśle uporządkowane, każda część widoczna, projektanci zaczynają przyjmować bardziej otwarte kompozycje. Są to projekty, w których czujesz, że widzisz tylko część całego obrazu i cały świat jest poza stroną.
Kompozycje te obejmują przestrzeń białą i unikają jasnej hierarchii. Elementy w tych kompozycjach są luźno powiązane ze sobą, jakby mogły się unosić. Często nakładające się na siebie, pozornie chaotyczne, połamane i pocięte, te kompozycje nie są przypadkowe.
10. Projekt izometryczny
Podczas gdy otwarte kompozycje pozostawiają pewne rzeczy, projekty izometryczne tworzą całe wszechświaty w maleńkich małych przestrzeniach. Izometryczny projekt brzmi wysoce technicznie, ale jest to po prostu metoda rysowania obiektu 3D w dwóch wymiarach. Rysunek jest prosty i czysty, ale ma głębię, z którą nie może konkurować płaska konstrukcja. Areną, na której ten trend najbardziej się nagrzewa, są ikony. Izometryczne ikony mają o wiele więcej wrażliwości i ciepła niż płaskie, przyciągając użytkowników. Dodatkowo są zapisywane w mniejszym pliku niż w 3D.
Pozdrawiam serdecznie:)
Yvonne
2 komentarze
iastemnz
Mam napisać komentarz, to napiszę mój komentarz do każdego pkt.
1. 3D Title – żeby młodzi mieli jak wejść w ten “świat”.
2. Układy asymetryczne – z tego można budować kompozycje na kilometry
3. Art Deco, wiadomo najlepiej wygląda na swoim osobistym neseserze (w kolorze gold).
4. Modern to caly czas napierdzielaja odkąd pamietam.
5. Wiadomooo duotony i gradienty, one są zawsze w modzie.
6. Cieple stonowane foto – hmm tutaj może być różnie – w zależności od TOP obiektywu.
7. Nie rozumiem połączenia tych dwóch obrazków, etykietka na butelkę jest kobieca?
8. Szeryfy z czasów odlewu metalu
9. Połączone, aczkolwiek różne kompozycje, dużo roboty z takim czymś jest – nieliczne prace.
10. Izometria, przyjemnie się robi, jak budowanie z klocków LEGO
Pzdr.
Yvonne
No, no nie powiem wyczerpujący komentarz. Miło poznać opinię szerszej grupy odbiorców, którzy nie boją się wyrazić tego co myślą. Dziękuję ci bardzo. Pozdrawiam.